KLUB EUROPEJSKI

  O nas  Wybory Aktualności

Klub Europejski "SOKRATES"

/27.03.2015/

Konkurs wiedzy o Unii Europejskiej dla klas pierwszych

    Dnia 9 lutego 2015 roku, zgodnie z tradycją naszej szkoły, uczniowie klas pierwszych zgromadzili się na konkursie wiedzy o Unii Europejskiej. Na lekcji wychowawczej uczniowie wraz z wychowawcami zgromadzili się na sali gimnastycznej. Na początku, aby stworzyć odpowiedni klimat i wprowadzić uczniów w dobry nastrój przedstawiona została prezentacja dotycząca powstania Unii Europejskiej. Następnie troje przedstawicieli każdej z klas pierwszych zajęło wyznaczone miejsca, aby sprawdzić swoją wiedzę w następujących etapach:

Etap pierwszy: Przedstawiciele klas losowali numery pytań, na które później odpowiadali. Każda z grup losowała 3 pytania.  Za każdą dobrą odpowiedź mogli otrzymać po 1 punkcie, co w sumie dawało możliwość zdobycia 3 punktów.

Etap drugi-niespodzianka: Zadaniem przedstawicieli klas było odgadnięcia języka w jakim witał się z nimi starszy  kolega/koleżanka i zapisanie poprawnej odpowiedzi na otrzymanej karcie.  Za każdy dobrze odgadnięty język mogli otrzymać 1 punkt, co w sumie dawało możliwość zdobycia 7 punktów.

Etap trzeci: Uczniowie zaprezentowali przygotowaną przez siebie inscenizacje charakteryzującą wylosowane państwo. Był to najbardziej wesoły i emocjonujący etap całego konkursu. Wszystkie klasy miały niebanalne pomysły na przedstawienie! Za tę konkurencję można było uzyskać 10 punktów.

    Po obejrzeniu wszystkich konkurencji możemy stwierdzić, że uczniowie przygotowali sie bardzo solidnie. Utrwaliło to ich wiedzę o Unii Europejskiej,    ale też nie zabrakło humoru i zabawy.

Gratulujemy klasie 1e za zdobycie

pierwszego miejsca!!!

 

Konkurs Unia Europejska 10.02.2015

/21.05.2014/

        Wycieczka do Oświęcimia...

 

 

        Naszą tegoroczną wycieczkę do Oświęcimia rozpoczęliśmy od niesamowitego filmu. Miał on za zadanie przygotować nas

i uprzedzić przed tym, co możemy zobaczyć. Przechodząc przez bramę z napisem "Arbeit macht frei" ("Praca czyni wolnym"), przez którą podczas II wojny światowej tysiące więźniów szło do niewolniczej pracy, a wracając bardzo często nieśli wyczerpanych, zmarłych z wysiłku czy chorych kolegów, poczuliśmy mieszaninę przygnębienia ze współczuciem. Jednak dopiero kiedy ujrzeliśmy tysiące butów, włosów, walizek czy protez ludzi, którzy trafili do Auschwitz, poczuliśmy nieodparty smutek. Dzięki przewodnikom, mogliśmy bliżej przyjrzeć się ich okrutnemu losowi. Przemierzając muzeum patrzyło na nas setki zdjęć: kobiet i mężczyzn, starych , dorosłych, a nawet dzieci. Wszyscy wyglądali podobnie, mieli ostrzyżone włosy i strój więzienny. Różniły ich tylko numery i czas, który dane im było przeżyć w tym piekle. Po zwiedzaniu bloków 10

i 11 ujrzeliśmy "ścianę śmierci". To miejsce pod którym esesmani rozstrzelali kilka tysięcy ludzi, wykonywali karę chłosty czy słupka. Uczciliśmy to miejsce chwilą ciszy. Wkrótce mogliśmy zobaczyć przestrzeń, na której odbywały się wieczorne apele oraz w końcu celę, w której na śmierć głodową niegdyś czekał sam św.Maksymilian Maria Kolbe. Następnie przejechaliśmy autokarem do Brzezinki. Mogliśmy przyjrzeć się dwóm barakom. W pierwszym znajdowały się „ubikacje”, w których w bardzo krótkim czasie i przy nikłej prywatności swe potrzeby fizjologiczne musieli załatwiać więźniowie. Inny budynek stanowił obszar do spania. Zawierał masę drewniany prycz. Z opowiadań przewodników dowiedzieliśmy się, że pomieszczenie to nie było ogrzewane, a więźniowie czasem budzili się z śniegiem na ciele. Myślę, że wycieczka dla każdego z nas okazała się niezwykłym przeżyciem, które pozostanie w naszej pamięci na zawsze.

 

 

21 maja 2014 Oświęcim UE

/21.05.2014/

Nasza szkoła w ramach projektu „Młodzi Głosują”, pod patronatem Centrum Edukacji Obywatelskiej , wzięła udział dnia 19 maja 2014 roku w Młodzieżowych wyborach parlamentarnych.

Osób uprawnionych do głosowania: 380

Głosów oddanych: 354 ; w tym:

Głosów ważnych: 345

Głosów nieważnych: 9

Lp.

Nazwa Komitetu Wyborczego

Punkty

1.

Prawo i Sprawiedliwość

114

2.

Platforma Obywatelska RP

41

3.

Solidarna Polska Zbigniewa Ziobro

35

4.

Europa Plus Twój Ruch

34

5.

Nowa Prawica- Janusza Korwin- Mikke

33

6.

Polska Razem Jarosława Gowina

19

7.

Sojusz Lewicy Demokratycznej- Unia Pracy

12

8.

Wyborców Ruch Narodowy

11

9.

Polskie Stronnictwo Ludowe

9

10.

Demokracja Bezpośrednia

9

Wszystkim głosującym dziękujemy za udział w wyborach!

/11.05.2014/

Dnia12.05.2014. odbyła się prezentacja projektu pt.”Auschwitz - Birkenau największy cmentarz świata”.

    Brali w niej udział uczniowie klas drugich pod opieką mgr Anny Dobosz. Przez tydzień gimnazjaliści mogli oglądać ciekawą wystawę, zawierającą realistyczne rysunki stroju więźniów, cyklonu B oraz samego obozu. Można było przyjrzeć się i zobaczyć na własne oczy broń, czy mundur. Koncepcja pokazu miała na celu uświadomienie uczniom tragedii, jaka rozegrała się podczas II wojny światowej. Gimnazjaliści mogli dowiedzieć się, jak byli tratkowani, co jedni i nosili ludzie w Oświęcimiu. Ciekawe informacje wzbogacone w relacje z uczestnikami tych wydarzeń w dużym stopniu ich zainteresowały. Zwrócili też uwagę na zdjęcia, trzymający w napięciu film oraz wywiad z mieszkanką Budzowa. Mamy nadzieję, że tej ważnej lekcji historii uczniowie długo nie zapomną i będzie im przydatna nie tylko podczas zbliżającej się wycieczki do Oświęcimia.

 

Projekt Auschwitz 12052014

/11.05.2014/

Konkurs wiedzy o Unii Europejskiej dla klas I.

Dnia 14 kwietnia, w naszej szkole odbył sie konkurs wiedzy dla klas I, który sprawdzał  wiedzę o Unii Europejskiej.
Na czwartej lekcji uczniowie wraz z wychowawcami zgromadzili się na sali gimnastycznej, aby wspólnie bawić się oraz wykazać swoje umiejętności.
Na początku, dla wprowadzenia uczniów w dobry nastrój, odbyło się przedstawienie "Wędrówka po Unii Europejskiej" . Występ nawiązywał do wycieczki po krajach Unii Europejskiej i humorystycznego przedstawienia ich kultury.
Kolejno trzej przedstawiciele każdej z klas pierwszych, zajęli wyznaczone miejsca, aby sprawdzić swoją wiedzę za pomocą następujących konkurencji:

1. Pojedynczo podchodzili do przygotowanych wcześniej balonów, a następnie przebijali po jednym szpilką aby wylosować kraj. Po zapoznaniu sie z zawartością karteczek, musieli do danego państwa dopasować jego stolice. Za każda dobra odpowiedz otrzymywali po 1 punkcie, a w sumie za cała konkurencje mogli otrzymać 4.

2. W kolejnej uczniowie losowali numer pytania, aby móc następnie na nie odpowiedzieć. Były one z 5 dziedzin: polityki, kuchni, geografii, historii oraz kultury. Każda z grup mogła wylosować 5 pytań oraz w sumie uzyskać 5 pkt.

3. Następnie przedstawiciel każdej klasy prezentował wcześniej przygotowany wiersz o kraju, który  wcześniej wylosowali. W sumie za te konkurencje można było uzyskać 5 pkt.

4. Ostatnią konkurencją był taniec narodowy danego państwa. Był to najbardziej wesoły i zabawny etap całego konkursu. Można było za to zdobyć 10 pkt.

Po zobaczeniu wszystkiego można było stwierdzić, ze uczniowie przygotowali sie bardzo solidnie. Utrwaliło to ich wiedzę, ale też nie zabrakło humoru i zabawy.

Konkurs przygotował Klub Europejski „Sokrates”.

Gratulujemy klasie I d za zajęcie pierwszego miejsca.

'

 

 

/11.03.2013/

Konkurs Wiedzy o Unii Europejskiej

Dnia  11.03.13r na sali gimnastycznej naszego budzowskiego gimnazjum odbył się konkurs wiedzy  o Unii Europejskiej dla klas pierwszych . Uczniowie rywalizowali ze sobą w trzech różnych konkurencjach, były to :

 

Układanie flagi wylosowanego kraju z puzzli. Uczniowie losowali kopertę , w której znajdowały się puzzle z flagą wylosowanego państwa. Konkurencja ta była łatwa, gdyż wszystkie klasy poradziły sobie z zadaniem i zdobyły po 1 punkcie do konkursowego rankingu.

Słuchanie i odgadywanie z jakiego państwa jest dany hymn. Konkurencja polegała na odsłuchaniu hymnów z różnych krajów  członkowskich i wpisanie na kartce prawidłowego państwa , którego hymn usłyszeli.  Tylko jedna klasa w pełni dobrze poradziła sobie z tym zadaniem.

Test wiedzowy o UE. Składał się z 30 pytań, które odnosiły się do członkowskich państw UE. Wybrane trójki klasowe  musiały wykazać się swoją wszechstronną  wiedzą. Wiele pytań sprawiło trudność, lecz z większością uczniowie sobie poradzili.

 

Ponadto każda klasa miała za zadanie przedstawić ubiór wylosowanego przez siebie państwa i przygotować gazetkę w klasie. Wszystkie klasy miały niebanalne pomysły na przedstawienie ubioru państwa, a gazetki zachwycały jurorów perfekcyjnym wykonaniem.

 

RANKING

 

KLASA Ia  41/48 PKT – I MIEJSCE

KLASA Ib 33/48 PKT – IV MIEJSCE

KLASA Ic 30/48 PKT - V MIEJSCE

KLASA Id 33/48 PKT – IV MIEJSCE

KLASA Ie 34/48 PKT – III MIEJSCE

KLASA If 35/48 PKT – II MIEJSCE

 

Konkurs wygrała klasa  Ia  , w nagrodę otrzymała ona 100 zł od pani dyrektor Małgorzaty Kani!

Gratulujemy !!!

/12.01.2012/

Konkurs Wiedzy o Unii Europejskiej

Dnia 09.01.2012 r. w Gimnazjum im. Jana Pawła II w Budzowie odbył się Konkurs Wiedzy o Unii Europejskiej dla uczniów klas pierwszych.

Jego celem było:
- rozbudzanie w uczniach zainteresowania kulturą, historią i geografią Unii Europejskiej - zachęcanie uczniów do samodzielnego poszerzania swojej wiedzy.
Konkurs składał się z sześciu konkurencji. W pierwszej z nich uczniowie musieli wykazać się dużą wiedzą na temat zabytków. Następną z konkurencji było tzw. „Kto pierwszy, ten lepszy”. Uczestnicy konkursu po przeczytaniu przez prowadzących pytań dotyczących UE zgłaszali się do odpowiedzi. Głos miała klasa, która jako pierwsza podniosła rękę. Kolejną konkurencją były zagadki o państwach UE. Prowadząca czytała rymowankę, na którą odpowiadała wyznaczona osoba. Później uczniowie usłyszeli powitania w różnych językach. Ich zadaniem było rozpoznanie, z jakiego państwa pochodzi dane zdanie. W następnej konkurencji klasy otrzymały koperty z puzzlami, na których były flagi państw europejskich.  Ostatnią konkurencją był pisemny test  wiedzy o Unii Europejskiej.

Zwyciężyła klasa Ib, która otrzymała nagrodę Dyrektora Szkoły.

Dziękujemy